Kdy vyrazit do porodnice?

Jak si připravit domácnost na příchod miminka a šestinedělí?
••• V PRŮBĚHU PORODU •••

Co když přijedu moc brzo? Anebo zase moc pozdě? Zejména prvorodičky mají ze začátku porodu často hrůzu. To je zbytečné. Když přijedete brzy, strávíte nějaký čas na populární hekárně (kterou mimochodem většina porodnic již proměnila v příjemný koutek s různými pomůckami, které vám mají ulevit). Pokud šlo jen o poslíčky, pošlou vás zase domů. To je naprosto běžné.

Zejména u prvorodiček obvykle pozdní příjezd nehrozí, pokud se ale vy či partner domníváte, že porod nabral překotný ráz a vše se děje příliš rychle, můžete zavolat do porodnice a poradit se, či upozornit, že možná jedete na poslední chvíli, nebo rovnou volat záchranku. Ostatně, většina porodnice má dva příjmy - jeden hlavním vchodem, tam, kudy jste chodívala do poradny a druhý pro akutní případy. Dopředu si zjistěte, kudy se jde kam a kde jsou výtahy. A nebojte se. Porod v autě zažije skutečně jen maličká hrstka žen a málokdy prvorodiček.

Jaké jsou tedy indicie, podle kterých poznáte, že je čas vyrazit?

  • Máte to doma ráda a najednou se cítíte vyloženě zle a postrádáte pocit bezpečí? Tenhle abstraktní stav může leccos napovědět. Raději do porodnice zajeďte, nanejvýš vás ujistí, že je všechno v pořádku. Faktem ale je, že intuice těhotných žen někdy zaskočí i lékaře.
  • Právě vám odtekla plodová voda. Jak se to pozná? U většiny žen je to “jemné rupnutí”, které ani necítíte, ale jakoby vám někdo do klína vylil kbelíček vody. Někomu voda praskne doma, někomu až v porodnici třeba ve sprše, ve výjimečných případech ji prasknou porodníci. Není-li k tomu vážný důvod, nenechte si “vodu prasknout” lékaři - zasáhne to do přirozenosti porodu. Je-li plodová voda bezbarvá, porod sice pravděpodobně začíná, ale nemusíte panikařit, v klidu můžete vyrazit do porodnice. Jste-li v péči porodní asistentky, raději se o dalším postupu poraďte s ní. Pokud nemáte žádné další příznaky blížícího se porodu, je možné, že vám doporučí ještě čekat. Pravděpodobně vám nedoporučí koupání ve vaně, aby nedošlo k infekci. Je-li však plodová voda zabarvená či páchne, je na místě trocha ostražitosti a vyrazit do porodnice hned. Děťátko může mít problémy. Do kalhotek si raději dejte vložku, občas nevyteče všechno najednou.
  • Krvácíte. Na začátku porodu odejde takzvaná hlenová zátka. Obvykle vypadá jako zakrvavený chuchvalec. To je normální. Pokud ale delší dobu krvácíte jasně červenou krev, zamiřte do porodnice.
  • Kontrakce. Asi nejspolehlivější indikátor blížícího se porodu. Pokud váháte, jde-li o poslíčky či kontrakce, dejte si teplou vanu. Obvykle to pomůže. Kontrakce buď naberou na intenzitě a vy rodíte, a nebo zmizí - pak šlo o poslíčky. Poslíčci dokáží také potrápit, ale netrvají minutu. A čas tady hraje roli. Do porodnice vyrazte, až se intervaly mezi kontrakcemi zkrátí na pět minut. O rozlišení poslíčků a kontrakcí si můžete přečíst i zde.

Karina:
Vybrali jsme si porodnici s delší odjezdovou dobou, a tak se můj zodpovědný muž na předporodním kurzu zeptal: A co když to do porodnice prostě nestihneme? A porodní asistentka ho uklidnila: Jedná-li se o překotný porod, s největší pravděpodobností bude dítě i vaše žena úplně v pořádku. V klidu zastavte na bezpečném místě, pomozte miminku do náruče maminky, zabalte je oba do deky a v klidu je odvezte do porodnice.

Tereza:
Věděla jsem, že praskne-li mi voda, je čas zamířit do porodnice. Jenže asi čtyři dny před porodem ze mě začala voda pomalu odkapávat. Nejdřív jsem ji považovala za výtok. Ukázalo se, že patřím mezi ženy, kterým voda zkrátka nepraskne najednou, ale pomalu vytéká několik dní. Miminko bylo naštěstí zcela v pořádku a porod šel jako po másle.

Míša:
V den termínu jsem si dopřála malou skleničku červeného vína - a hle, brzy poté mi, když jsem si odskočila na malou, odešla i hlenová zátka. Cítila jsem se ale pořád stejně, nic víc se nedělo. Jenže krev od té chvíle nepřestávala téct. Byl to jemný červený pramínek, chvílemi jen kapky. Uběhla noc a půl dalšího dne, a tak jsme raději vyrazili do porodnice, zda je malé v pořádku. K mému překvapení mi řekli, že je vše naprosto O.K., že porod již začal a jsem otevřená na tři centimetry. Za krev prý mohlo děložní hrdlo. První stahy se ale ukázaly až v noci, pár hodin před porodním finišem.
 

Anna:
Věděla jsem, že o začátku porodu je možné mluvit až když jsou kontrakce pravidelné, po 5 minutách a trvají alespoň minutu. V mém případě ale byly kontrakce stále nepravidelné, někdy trvaly půl minuty, někdy 50 s, přicházely někdy po 10 minutách, někdy po 3. Nevěděla jsem, co si o tom mám myslet, ale už mě to docela zmáhalo, tak manžel pro jistotu zavolal PA. Ta přijela asi za hodinu a po vzájemné domluvě mě vyšetřila. K mému velkému překvapení jsem byla otevřená už na 10 cm.

Jak si připravit domácnost na příchod miminka a šestinedělí?
••• V PRŮBĚHU PORODU •••