Proč (ne)používat zavinovačku a dudlík

Mám problémy s kojením…

V některých porodnicích vám ihned po narození miminko zabalí do zavinovačky a vy máte pak pocit, že “tak to má být”. Některé maminky si skutečně používání zavinovačky pochvalují, je to ale to nejlepší pro naše děti?

Zavinovačka může miminko uklidnit - z břicha je totiž zvyklé na stísněný prostor. Některá miminka ji nesnášejí, ale některá se v zavinovačce skutečně zklidní a rychle usnou. Pocit jako v břiše ale můžeme miminku mnohem přirozeněji dopřát tím, že ho budeme chovat, nosit a být s ním v těsném fyzickém kontaktu, což je také způsob, jak péči o děti zamýšlela sama příroda.

Dávejte pozor hlavně na to, že v zavinovačce se miminka mohou snadno přehřát - nejsou totiž schopna termoregulace a svázání v zavinovačce jim neumožňuje se odkopat, vyndat si ruce, nebo se jinak ochladit. Miminko často balené do zavinovačky se také může stát frustrovaným a rezignovat na vyjadřování svých potřeb, protože je v tomto stísněném prostoru nemá jak projevovat, kromě pláče, který ale přispívá k přehřívání, proto miminka v zavinovačce často nepláčou, ač by k tomu měla důvod.

V neposlední řadě miminko v zavinovačce může mít velké problémy s kojením - je totiž vybavené reflexy na to, aby se umělo přisát a kojit v přirozené poloze, kdy má volné ruce a nohy, může jimi hýbat, dělat “klovací pohyby” hlavičkou atd. Při kojení v zavinovačce je téměř nemožné dosáhnout ideálního přisátí (přečtěte si články o kojení), o samopřisátí ani nemluvě, takže vás kojení může bolet, a miminko může mít problémy vypít tolik mléka, kolik potřebuje, což výrazně snižuje pravděpodobnost úspěšného dlouhodobého kojení.

Dudlík je v Čechách (a okolí) naprosto tradiční “pomůckou” při výchově dětí. Jakmile prozradíte, že jste v očekávání, jeden z prvních dárků, který dostanete pro miminko bude určitě dudlík. Dudlík je přitom snadno postradatelným, ryze “kulturním zvykem”, ve většině světa se vůbec nepoužívá (např. v Kanadě, Africe, J Americe…).

Dítě má silnou potřebu sát - je to jeho vrozený reflex, bez kterého by umřelo hlady. Tuto potřebu by si mělo ideálně naplňovat u maminky na prsu. Pokud nechcete nebo nemůžete miminku dopřát sání na prsu tak často, jak potřebuje, dudlík ho může uklidnit, ale pamatujte, že dudlík funguje na stejném principu jako zavinovačka - je často způsobem, jak utišit nespokojené dítě, aniž by byla zjištěna a naplněna jeho skutečná potřeba - prostě mu jen zacpete pusu.

S dudlíkem se také často pojí nebezpečí problémů s kojením- dítě kterému dáte dudlík a zavinovačku, nebo ho s dudlíkem vozíte v kočárku, pravděpodobně zaspí několik kojení (okamžiků, kdy by se přirozeně na kojení probudilo), a probudí se až obrovsky hladové a rozčilené, což obzvlášť u novorozenců může způsobit problémy s přisáváním a škodit laktaci.

Způsob, jakým miminko saje dudlík se navíc podstatně liší od způsobu sání z prsa, takže se tím výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že se bude na prso špatně přisávat, což může způsobit pokles tvorby mléka a bolestivost bradavek. Používání dudlíku také dětem deformuje horní patro.

Zvažte proto možnost dudlík vůbec nepoužívat - spousta maminek dá dítěti dudlík jen proto, že to vidí všude okolo a ani je nenapadne jiná možnost, což je škoda.

Míša:
Syn je zimní dítě a zavinovačka mi přišla jako skvělý nápad. A myslím, že první měsíc v ní byl i spokojený. Druhý mi už přišlo, že chce víc poznávat svět, a tak jsme ji zase strčili do skříně. Chvilku jsem dbala rad rodiny, aby v ní i spal v noci, protože tak miminko určitě nenastydne. Znělo to logicky - věděla jsem, že novorozenci nemají vlastní termoregulaci. Zpočátku mě nenapadlo, že to neznamená jen, že se neumí zahřát, ale i to, že se neumí ochladit. Rychle jsme od noční péřové zavinovačky upustili, a sice od té doby posloucháme, jaký je malý chudák, že mu musí být pořád zima, ale už nemáme propocené miminko.

TIP: 
Nevíte-li, jak uklidnit miminko bez použití dudlíku, můžete zkusit nošení v šátku nebo hopsání na gymnastickém míči. Většina miminek je navíc nejšťastnější, když mohou spokojeně usnout u prsa.

Anna:
Jako laktační poradkyně dudlík maminkám nedoporučuji, rizika pro kojení, která se s používáním dudlíku pojí, jsou značná a přitom podceňovaná. Samozřejmě existují maminky, které dudlík používají a úspěšně kojí, na druhou stranu je spousta maminek, které nekojí a jednou z příčin může být právě dudlík. Pokud máte s kojením nějaký problém, důrazně bych radila dudlík odstranit.

Míša:
Nepatřím mezi odpůrce dudlíku, jen si myslím, že se dětem dává příliš často. Křičíš? To je jedno proč, tady máš dudlík a mlč. Doma jsem měla před porodem pět dudlíků - většinou šlo o dárky. Nepoužila jsem jediný. Nezažila jsem totiž situaci, kdy bych si myslela, že by synkovi v něčem pomohl. Prostě to zkuste - třeba také najednou navzdory zažité tradici zjistíte, že se vaše miminko bez něj obejde.

Mám problémy s kojením…