Proč je důležité, aby mi miminko po porodu neodnášeli?

Co se bude dít v prvních chvílích po narození miminka?
Teď se hodně mluví o dotepání pupečníku, co to vlastně znamená?

Období těsně po porodu se ne nadarmo říká zlatá hodinka - je to jedinečná chvíle ve vašem vztahu s vaším dítětem, která se už nikdy nevrátí. Hormony v tento okamžik jedou naplno a je nejlepší vše nechat proběhnout tak, jak příroda zamýšlela.

Porod je pro maminku i miminko náročný a těžký a pro oba je to silný zážitek, který musí zpracovat. Odměnou za námahu při porodu nám příroda nadělila onu krásnou dobu těsně po něm. Maminka poprvé spatří své dítě, může se ho dotýkat, hladit ho, očichat, jak voní. V jejím těle se vyplavují hormony štěstí a ona se zamilovává do svého dítěte a vytváří s ním pevnou vztahovou vazbu. Bezproblémové navázání vztahové vazby ihned po porodu pomáhá rozvoji mateřského chování, usnadňuje začátek soužití nové rodiny a je hlavní prevencí poporodních psychických problémů (např. poporodní deprese).

I miminko je po porodu vyděšené a zmatené a jediné správné místo, kde se chce ocitnout je v náručí své maminky. To mu totiž alespoň do jisté míry kompenzuje to, co ztratilo tím, že opustilo dělohu. Je zde v kontaktu kůže na kůži se svou maminkou. Má pocit, že je tam, kde má být. Cítí její vůni. Slyší její srdce. Matčino tělo ho zahřívá. To všechno miminku pomůže uklidnit se a stabilizovat životní funkce. Uvědomme si, že z vodního tvora, který jedl a dýchal pomocí placenty se stal suchozemec, který nyní musí vše zvládnout sám. Odnesení od maminky, měření, vážení, zavinovačka a postýlka jsou pro dítě nepochopitelnou změnou, a s největší pravděpodobností při tom zažívá obrovský stres. Opravdu si myslíte, že monitor dechu lepé pozná jakýkoli nedostatek lépe, než jeho maminka?

Alespoň hodinu trvající nepřerušovaný kontakt kůže na kůži je navíc tím nejlepším začátkem pro úspěšné kojení a dostatečnou tvorbu mateřského mléka.

O hormonální bouři, která po porodu nastává, se dřív moc nevědělo, a proto bylo zvykem miminko mamince po porodu odnášet, “aby si odpočinula”. V současné době se už ví, že maminka a miminko jsou nerozlučná dvojice (v angličtině se dokonce používá termín Motherbaby, naznačující, že matka a miminko jsou i po porodu jakoby jedno tělo). Některé porodnice bohužel ještě nebyly schopné svou praxi sladit s novými poznatky a pokud si rodiče výslovně neřeknou, novorozené miminko odnesou, umyjí a zabalí do zavinovačky. Tento postup není rozhodně doporučeníhodný, proto si předem zjistěte, jak se postupuje ve vaší porodnici, a domluvte se s personálem na přístupu, který vám bude vyhovovat. Nepodceňte výběr správné porodnice a případně si i sestavte svůj porodní plán, ve kterém všechny pro vás důležité body péče upřesníte.

Bára:
Nám se podařilo prožít zlatou hodinku naplno. Věřím, že to byl hlavní důvod, proč je můj vztah se synem od začátku 100% a žádnou poporodní depresí jsem netrpěla. Prošel si ji spíš manžel, když zůstal sám na chod domácnosti a nekonečné praní prádla 😀

Jakub:
Manželku jsem doprovázel během celého porodu i po něm. První chvíle Tobiášova života jsme byli spolu všichni tři. Byl to tak silný zážitek a "vztahový startér", že jsem potom se samozřejmostí o syna pečoval, přebaloval atd. Netrpěl jsem tedy nejistotou, jako mnoho tatínků.

Co se bude dít v prvních chvílích po narození miminka?
Teď se hodně mluví o dotepání pupečníku, co to vlastně znamená?