Právě jsem si udělala těhotenský test a vyšel pozitivní

••• 1. TRIMESTR •••
Kdy mám navštívit gynekologa a co se u něj bude dít?

Asi je to tak, že jste si dneska nebo před několika dny udělala těhotenský test a byly tam dvě čárky. Možná jste test i zopakovala, abyste skutečně uvěřila tomu,že ve vás roste nový život. A máte radost, protože jste se těšila, až na testu ty dvě čárky budou. A nebo máte radost trochu smíchanou s pochybami, protože jste to neplánovala a nevíte, zda to přišlo ve správný čas.

A teď asi uvažujete, jak dál: Co mám teď udělat jako první? Kdy mám jít za gynekologem a co se u něj bude dít? Jak poznám, v kolikátém jsem týdnu těhotenství a jak se ty týdny vlastně počítají? Co když o sobě pochybuji a nejsem si jistá, že chci mít dítě? Co když se bojím, že potratím? Jak to mám říct partnerovi? Jak zvládnu porod? A spoustu dalších otázek.

Tady jsou na ně odpovědi.

Nejčastěji první kroky po pozitivním těhotenském testu vedou ke gynekologovi. Tam budete vyšetřena ultrazvukem vaginálně, možná vám vezme krev a udělá stěry. U gynekologa si potvrdíte, co už asi tušíte – že jste těhotná, uvidíte tečku na monitoru (vaše malinkaté děťátko). Pokud tedy hoříte zvědavostí, asi tam budete cobydup.

Pokud zvažujte, zda chcete své děťátko vystavit působení ultrazvuku, o jehož nepříznivém vlivu se stále vedou odborné diskuze, můžete s klidným svědomím návštěvu gynekologa odložit, nebo jej navštívit a nechat si udělat jen vyšetření, o která stojíte. Můžete také následovat osvědčenou praxi maminek ze zahraničí (a čím dál více českých maminek) a začít s návštěvou blízké duly nebo porodní asistentky. České maminky také rády kombinují brzkou návštěvu gynekologa a navazující návštěvu u duly nebo porodní asistentky.

V čem je péče duly a porodní asistentky dobrá a co Vám může přinést? Mnoho dobrého. Například na Vás má více času, a tak se můžete zeptat na vše, co Vás zajímá, a mít dostatek času v klidu o všem důležitém promluvit. Zároveň také doporučuji navázat spolupráci s dulou nebo porodní asistentkou pro dobrou přípravu ke spokojenému porodu. Nepodceňte důležitost období, kterým procházíte a dopřejte si nejen lékařskou péči Vašeho gynekologa. Ještě jsem nepotkala maminku, která by rozhodnutí spolupracovat s  dulou nebo porodní asistentkou litovala. Informujte se o dulách a porodních asistentkách.

Váš gynekolog nebo porodní asistentka a dula Vás asi nevzali na termín dnes, takže se jistě neubráníte googlení těchto nezbytných informací:

  1. Určitě chcete vědět, v kolikátém jste týdnu a jak si vypočítat termín porodu. Tady najdete návod, jak to spočítat.
  2. Nerada necháváte něco náhodě, chcete prostě vědět, co se těch následujících devět měsíců bude dít. Kolik bude návštěv u gynekologa co se na nich bude dít. Kdy začne být vidět bříško, kdy se dozvím, jestli kluk nebo holka a všechny tyto důležité informace hezky pohromadě. Podívejte se na 7 klíčových okamžiků Vašeho těhotenství.
  3. Také chcete poskytnout vašemu maličkému co nejlepší podmínky k zahnízdění - tedy co jíst, pít a celkově jakou zvolit životasprávu. Tady najdete šestero pro zdravý první trimestr.
  4. Zároveň také cítíte potřebu monitorovat své přibírání na váze a nechcete po porodu skončit jako paní dýně. Jak je to s přibíráním na váze, s mírami a jak roste zdravé bříško?
  5. Potřebujete se s někým poradit. Diskuze maminek na internetu přinášejí mnoho protichůdných informací a vy potřebujete informace od někoho, kdo si Vás pečlivě vyslechne a poradí Vám na míru. Tady najdete víc informací o dulách a porodních asistentkách, které Vám poradí na míru.
  6. Možná tušíte, že přípravu na porod není radno podcenit a už nyní si chcete hledat informace a začít se orientovat. To děláte velmi dobře. Zde najdete vše, co potřebujete vědět o porodu a hlavně, jak se k němu připravit.
  7. Obáváte se možná, že by těhotenství mohlo předčasně skončit a zajímá vás, jaká je pravděpodobnost a jak se to pozná. Nebo také máte pochybnosti o tom, zda dítě vůbec chcete. Tady najdete vše o zamlklém těhotenství a potratu.
  8. A konečně je možné, že toto není první web, který pročítáte a říkáte si, že je těch informací mnoho a často protichůdné. A ptáte se, jak poznat dobré informace, kterými se mohu řídit? Tady máte několik tipů, kde najít ty správné informace pro vás.

Anna:
Na první kontrolu ke gynekologovi jsem se vydala až měsíc a půl po první vynechané menstruaci. Nechtěla jsem nic zakřiknout a bylo to krásné období, kdy jsem si jako tajemství hýčkala své opatrně rostoucí naděje. Lékař mé těhotenství potvrdil, miminko už bylo tak velké, že nečekaný konec těhotenství byl málo pravděpodobný, a my mohli oznamovat radostnou novinu.

Víte, že ...?
Naše babičky o prvním trimestru těhotenství říkaly, že jsou “v naději” - je tu naděje, ale jistota to ještě není. Velké procento těhotenství hned v prvních dnech a týdnech zaniká. Můžete si ušetřit velké zklamání, pokud se nedozvíte o svém těhotenství hned - prostě to budete brát jako opožděnou menstruaci. Je pochopitelné, že jste zvědavá a chcete mít těhotenství co nejdříve potvrzeno, ale někdy není na škodu trocha trpělivosti.

Míša:
Krabičku s těhotenským testem jsem koupila při prvním vynechání menstruace. Byl negativní. Neřešila jsem to, držela jsem zrovna detoxikační dietu a tohle mohl být “vedlejší účinek”. Pro jistotu jsem test zopakovala o pár dní později. Opět negativní. Krvácení ale nepřišlo ani napodruhé. To jsem již zamířila přímo do laboratoře a nechala si udělat krevní test na hCG - choriový gonadotropin, který je v krvi po oplodnění vajíčka. Nebylo pochyb - jsem v tom! S výsledky jsem druhý den zašla na gynekologii. Lékař se ani nedivil, testy, zejména ty levnější, prý nejsou dvakrát spolehlivé.

Lucie:  
2 čárky na testu se nám doma objevily den před odletem na 14 denní dovolenou, takže k balení kufrů jsem se ještě rovnou vydala ke gynekoložce. Ta potvrdila, že děloha je zvětšená (takže vajíčko se uvelebilo uvnitř ní) a i test z moči u ní vyšel pozitivní. A dál mě chtěla vidět až vlastně po vánočních svátcích někdy až za měsíc, abychom miminku dali prostor dělat co umí. Rovnou jsem ale spěchala i na odběr krve, protože mám sníženou funkci štítné žlázy, tak abych nic nepodcenila. Pokud se ale léčíte s nějakými neduhy, pak jste pravděpodobně již se svým doktorem mluvila ohledně postupu v těhotenství. A jak se paní doktorka tvářila na obavy ohledně letu letadlem? S úsměvem se mě zeptala, zda si myslím, že těhotenství je nakažlivá nemoc?

Bára:
Věděla jsem, že nemám důvod navštěvovat gynekologa zbytečně brzy. Udělala jsem si těhotenský test a první odborník, kterého jsem navštívila byla porodní asistentka. Prožila jsem první tři měsíce se svým miminkem v klidu a pokoji a těšila se z každého dne, kdy ve mě rostlo a sílilo. Na konci prvního trimestru jsme se s manželem teprve zaradovali a navštívila jsem gynekologa. Příště to udělám stejně.

TIP:
Nalaďte se na tu správnou vlnu a shlédněte toto krásné video o vzniku a vývoji nového života ve vašem těle:

 

••• 1. TRIMESTR •••
Kdy mám navštívit gynekologa a co se u něj bude dít?