Kdy a jak se má miminko poprvé koupat?

Budu si po porodu moci dojít bez bolesti na záchod?
Jak dlouho po porodu budu krvácet?

V některých porodnicích vám při prvním koupání pomůže sestřička, někde vám to budou chtít na vašem miminku dokonce sami ukázat, jinde vás nechají, abyste si poradila sama. Z prvního koupání Vašeho miminka ale nemusíte mít vůbec obavy. Odolejte pokušení poprosit sestřičku, aby miminko vykoupala za vás, protože vy to neumíte - radši se se svým dítětem společně učte všechno nové, co na něj na světě čeká, nevadí, že to napoprvé nebude dokonalé. Využijte příležitost učit se pod dohledem, později doma už budete muset na všechno přijít sama. Vaše miminko navíc bude určitě radši, když ho vykoupe jeho vlastní maminka (byť trochu nejistě), než aby na něj sahala cizí paní.

Někde rutinně koupou miminko hned po porodu, jinde druhý den nebo před odchodem domů… Důležité je, že je jen na vás, kdy budete chtít své miminko poprvé vykoupat a jak.

V posledních letech se z lékařského a vědeckého tábora ozývá stále více hlasů, které nedoporučují příliš brzké koupání miminka. Oddálení prvního koupání může být prevencí některých nemocí a ekzémů. Miminko se navíc rodí pokryté mázkem, který chrání jeho kůži v děloze a který by se neměl umývat, ale  měl by se nechat vstřebat.

Víte, že ...?
mnoho rodičů koupe své děti poprvé, až když jim upadne pupíček (tedy několik dní po porodu), v některých kulturách se děti myjí až po jeho úplném zahojení (tedy klidně až po několika týdnech).

Karina:
Moje zkušená sestra mi ke koupání řekla: Zaprvé si vše připrav dopředu na dosah, protože s dítětem ve vaničce si už nic nepodáš. Zadruhé, soustřeď se hlavně na místa, která nejsou vidět (to jsou záhyby na krku a podpaží). A za třetí, celou dobu na miminko mluv a přátelským tónem vysvětluj, co děláš. To vás oba uklidní a nebudete se soustředit na nezvyklost situace.

Budu si po porodu moci dojít bez bolesti na záchod?
Jak dlouho po porodu budu krvácet?