Jak zavádět miminku denní režim?

4 tipy pro šťastné miminko
Co když miminko nechce spát?

V prvních týdnech a měsících života miminka je vše tak nové a nepředvídatelné, že mají některé maminky potřebu zavést do toho všeho řád. Proto se snaží vytvořit nějaký režim dne, který se potom bude dodržovat. Pokud mezi takové rodiče patříte, snažte se spíše vy přizpůsobit potřebám dítěte (než naopak) a citlivě reagovat na jejich změny.

Některé děti dávají jasně najevo, že určitou pravidelnost potřebují - třeba že večer začnou být nespokojené přibližně ve stejnou dobu, chtějí už spát a vyžadují odchod do ložnice. Jiným dětem je naopak jedno kde jsou a kolik je hodin a přizpůsobí se dění okolo. Některé z těchto dětí pravidelnost přijmou, jiné s ní mají očividný problém.

Malá miminka a jejich potřeby se navíc rychle vyvíjí a mění a proto není ideální za každou cenu trvat na nějakém pevném rozvrhu dne. Vnímejte své dítě jako citlivou lidskou bytost a reagujte na jeho aktuální rozpoložení. Zjednodušíte tím život i sobě - například doba večerního usínání i spánku přes den se může dětem najednou hodně změnit, a nic není těžší než uspat dítě, kterému se nechce spát.

V některých případech může být trvání na pevně daném rozvrhu i škodlivé - to platí zejména pro kojení, protože kojení dle potřeby (neboli jak se někdy říká “na požádání”) je klíčem pro úspěšné dlouhodobé kojení a umělé natahování intervalů mezi jídly (nebo snaha o to, aby miminko spalo celou noc) často způsobí výrazný pokles množství mléka.

Pokud budete se svým miminkem většinu času v přímém fyzickém kontaktu (nošení, společné spaní), vaše denní rytmy se s velkou pravděpodobností sladí, a pro vás bude snazší rozpoznat, co vaše dítě skutečně potřebuje.

Lucie:
Když byla naše dcerka maličká snažili jsme se zavádět nějaké rituály a možná i trošku režim, ale moc nám to nešlo, protože je po nás a moc ji na takové věci neužije ;-). Většinou se ale dalo vždy vysledovat nějaké období, kdy se věci jako spánek, kojení, kakání apod. nějak děly v pravidelnějších intervalech a dal se vysledovat nějaký systém. Nicméně zpravidla v době, kdy jsme toto vysledovali a začali mít očekávání, systém se změnil a my byli s pozorováním opět na začátku. Naštěstí jsem brzy po šestinedělí narazila na skvělou skupinu maminek, které praktikují principy ‘respektující výchovy’ k dětem a díky nim jsme se postupně zbavily předsudků o řádu a rodičovském diktátu a našly si vlastní cestu, kde jedna druhou respektujeme a milujeme. Proto si, pokud to jen trochu jde, vycházíme vstříc - ať už to je mou připraveností umožnit jí usnout v pravidelnou hodinu, nebo v její ochotě se mnou občas řád porušit, když zrovna můžeme jít společně třeba do ZOO, nebo jet za kamarádkou a jejími dětmi :-).

4 tipy pro šťastné miminko
Co když miminko nechce spát?