Jak začíná a probíhá porod?

••• V PRŮBĚHU PORODU •••
Jak se vyvolává porod?
 • Většina porodů začíná odchodem takzvané hlenové zátky. Pravděpodobně se tak stane, až budete sedět na toaletě. Většina žen nic necítí, jen má na toaletním papíru či v míse cucek obalený krví. Porod sice začíná, ale k jeho skutečnému propuknutí mohou zbývat klidně ještě třeba tři dny. Pokud nemáte kontrakce, nemusíte zatím nic řešit.
 • Nejobecnější pravda říká, že bez kontrakcí neporodíte. Právě ty pomáhají dítěti s průchodem ven. Než se miminko narodí mohou kontrakce trvat den, i víc, ale také jen dvě, tři hodiny.Čím jsou kontrakce silnější, tím bývají efektnější a vy víc otevíráte svému miminku cestu. Opakujte si, že kontrakce je to, co přivede s vaší pomocí na svět dítě. A hlavně - každá kontrakce má svůj konec.
 • Jak si je nesplést s poslíčky se dozvíte zde.
 • Síla kontrakcí se ale značně liší. A to nejen podle toho, jak se porod blíží, ale i u každé ženy. Pro jednu jde o řezavou bolest, pro jinou o tlak, jaký zažívá při velké zácpě, jiné zase nad kontrakcemi mávnou rukou s tím, že to sice není nic příjemného, ale při menstruaci zažily i horší stavy. A najdou se i takové, které kontrakcemi proplují bez dechových cvičení i hekání, jakoby se nic nedělo a jediné, co jim na nich vadí je, že se v danou chvíli nemohou úplně soustředit na hovor s manželem. Kontrakce s sebou přináší i bolest, kterou každá prožíváme jinak. Nalaďte se na to, že bolest je způsobem dorozumíváním se mozku, který řídí porodní mechanismus, a dělohy. Nesnažte se proti bolesti bojovat, ale spolupracujte s ní. Bolest pomáhá vašim porodním cestám, aby se otevřely, aby miminko mělo volnou cestu ven.
 • Lékaři s oblibou říkají, že by se měla žena otevírat o centimetr za hodinu. To se ale může dít i skokově - tři hodiny se nestane nic a poté půjde zase všechno rychleji. Děložní hrdlo se musí rozevřít. Poté se rozvíjí děložní branka. Uslyšíte-li v porodnici, že je zašlá branka, neděste se. Naopak. Máte téměř vyhráno. Branka má nejdřív místo sotva na prst, poté se již počítá na centimetry. Je-li zašlá, má průměr kolem 11 cm. Hlavička děťátka mívá na šířku kolem 9,5 cm.
 • V řadě porodnic píchají ženám umělý oxytocin. V mnoha případech se tak děje zbytečně, aby se tím urychlil průběh porodu. Oxytocin je prospěšný pomocník, ovšem jen u porodů, které nepostupují. Většině žen produkuje jejich tělo oxytocin v dostatečném množství. Možná se porod zastavil, protože ženu něco vyvedlo z míry. Potřebuje jen trochu klidu a podpory, znovu se naladit na miminko a poddat se porodnímu procesu. Pokud váš porod nepostupuje, můžete se pokusit o pošťouchnutí situace vyplavením trochy přirozeného oxytocinu - požádejte o soukromí, uvolněte se, obejměte se s manželem, nebo si prostě jen na chvilku zdřímněte… Umělý oxytocin samozřejmě nemá 100% stejné složení, jako přirozený a také s sebou přináší vedlejší účinky ve formě nepřirozené aktivity dělohy. Může sice uspíšit porod, ale ten kvůli tomu bývá bolestivější (protože tělo současně s ním neuvolní dávku endorfinů, jako se to děje u přirozeného). Ženy začnou vnímat bolest jako nesnesitelnou, což se řeší tlumením bolesti léky, které však utlumí i činnost porodního mechanismu a tím se roztáčí takzvaná “kaskáda intervencí”. Navíc pokud u porodu dostanete tlumící léky, zapomeňte na řádný bonding s vaším dítětem. Lékaři nenechávají dítě v péči matek, které jsou pod analgetiky.
 • U porodů se naštěstí již upouští od řízeného tlačení. Žena má tlačit, když cítí, že je vhodná chvíle. Pokud porod není ovlivněn léky, poznáte to. Například tak, že se vám změní dech a tělo převezme otěže. Stejně tak vás může pobízet zkušená porodní asistentka, která pozná vhodný čas, kdy pořádně zatlačit. Nedoporučuje se zadržovat dech, protože se jedná o velkou práci svalů a ty je třeba okysličovat. Při dlouhém zadržování dechu může nedostatečně okysličená krev způsobit i tíseň miminka.
 • U normálně probíhajícího porodu byste měla mít možnost měnit polohy. Pomůžete tím děťátku rychleji a snáze ven. V první době porodní dělejte to, co vám bude příjemné - můžete chodit, ležet, hopsat na míči, být ve vaně… Na samotnou vypuzovací část porodu je ideální využít gravitace a být ve vertikální poloze - můžete klidně stát, klečet, nebo dřepět, co vám bude vyhovovat. Opírejte se o partnera, postel... Někde vám nabídnou porodní stoličku. Mnoho žen si také pochvaluje porod do vody, která pomáhá zvládat kontrakce a zároveň napomáhá dobrému roztažení hráze (tedy menší pravděpodobnost nástřihu). Poslouchejte samozřejmě své tělo a instinkty - pokud si na úplný závěr chcete lehnout, klidně to udělejte.V klasické porodní poloze si ale zbytečně zužujete porodní kanál, a tím je porod bolestivější a namáhavější. Jde o pozici vhodnou pro porodníky v případě medicínsky vedeného porodu, ne však pro normální porod. Při cvičení s Aniballem si můžete vyzkoušet různé polohy při vypuzovací fázi a mít tak lepší představu, jakou polohu zvolit.
 • Řada rodiček na začátku těhotenství neví, že po porodu musí ještě porodit placentu. Ta někdy vyklouzne sama, jindy je nutné zatlačit. Placenta někdy vyjde hned po porodu miminka, někdy to trvá déle. Porod placenty nejlépe podpoříte tím, že budete mít na břiše položené miminko a umožníte mu samopřisátí. První kojení miminka je provázeno většinou kontrakcemi, při kterých placenta krásně vyjde.
 • Pokud chcete po porodu a prvních společných chvílích s miminkem vstát, dejte pozor na tlak - bývá jako na houpačce. Rozhodně nechoďte sama! Ale nejlepší je nikam nechodit a dopřát si s miminkem naplněný bonding.
 • O tom, co se děje těsně po porodu, si přečtěte zde.

Každý porod je trochu jiný, nikdo vám proto nemůže říct, jak přesně proběhne ten váš, jak dlouho bude trvat a co během něj ucítíte. Přečtete si alespoň naši detailní porodní reportáž, která jeden klasický porod mapuje. Časy berte orientačně, u každého porodu jsou jiné. 

PORODNÍ REPORTÁŽ

Před 39tt
Pokud v tomto období cítíte poslíčky je dobré zvolnit. Považujte je za zvednutý prst, zastavte se a odpočívejte. Miminko se potřebuje ještě ‘dopéct’. Na konci 37tt jsou obvykle již vyvinuty plíce jako poslední životně důležitý orgán a tedy je schopno již samostatně dýchat. Já jsem cítila jen 1 jediný v 7. měsíci, při průjmu a pochodování po schodech.

39+0tt
Již jsem oficiálně v termínu a miminko se může narodit! Již pár týdnů občas cítím tzv. ‘poslíčky’. Jsou to jakési tréninkové stahy dělohy, které ale nemají vliv na otevírání porodních cest. Některé ženy je cítí dlouho a pravidelně před porodem, jiným plynule přejdou v porodní stahy.

41+0tt
Přišel den D a datum, které mám napsáno v těhotenské průkazce.

41+3tt
Včera jsem nečekaně cítila nabitá energií po posledních pár dnech, kdy už jsem raději jen odpočívala. Zařídila jsem poslední věci a uvolnila jsem se. Najednou se poslíčky, které se dříve objevovaly jen na omezenou dobu, neztrácejí a jsou jakoby naléhavější - intenzitou i délkou případně se zkracují intervaly. Sleduji, jak se při nich cítím. Začínám být napjatá a nervózní. Možná se mé tělo samo začíná připravovat na porod a čistit se. Mimochodem se sám dostavil průjem. Rozhodně si nepřipadám, že bych si musela lehnout do postele a čekat až TO přijde. Naopak se pohybuji v tempu, které je mi příjemné. Prospěje mi odvést pozornost a nechat porodním cestám možnost se otevírat a miminku začít svoji cestu na svět - jdu do kuchyně přeskládat ohromný šuplík s plastovými krabičkami.

41+4tt
Z poslíčků se staly porodní stahy. Jsou pravidelné, intenzivnější a výraznější až bolestivé. Nově mají otvírací efekt na porodní cesty. Snažím se je hluboce prodýchávat a uvolňovat se. Vnímám je jako práci, kterou děloha a porodní cesty musí vykonat, aby miminko mohlo na svět, pak mě vlastně ani tolik nebolí. Některé porodnice radí, abyste se po tom, co minimálně 2 hodiny máte stahy po méně než 5 minutách, ponořily do teplé vany na min 20 minut. Pokud se stahy nezmírní, či naopak urychlí je čas vyrazit do porodnice. Také začínám mít problém v průběhu jednotlivých stahů komunikovat s okolím, i to je významným znamením, že moment narození dítěte se blíží.

4h do narození dítěte
Přesouvám se s manželem do porodnice, protože ani koupel stahy nezmírnila. Na příjmu popisuji dosavadní průběh a sestra mi ‘natočí monitor’, který již důvěrně znám z kontrol v posledním měsíci. Je na něm vidět srdeční činnost miminka a sleduje i stahy dělohy. Stresem z přesunu se stahy zpomalily a vnímám je jako bolestivější. Z mé porodní bubliny mě také docela vytrhává, že sestra potřebuje vyplnit příjmový formulář, a ptá se i na informace, které jsem již uvedla při registraci. Je vhodné, aby váš doprovod většinu odpovědí znal a vy jste nemusela příliš přemýšlet např. nad rodinnou anamnézou. Potřebuji se snažit co nejvíce odpočívat mezi kontrakcemi a soustředit se na své tělo a miminko.

3,5 h do narození dítěte
Přesouvám se do vyšetřovny a poprvé se potkávám s doktorem, který bude asistovat u porodu. Pomocí ultrazvuku kontroluje pozici miminka a hlavně provádí vaginální vyšetření, aby zjistil, jak moc se již porodní cesty otevřely. Obvyklý nález v této fázi porodu bývá okolo 3-5cm, proto mu našich 5cm dělá radost. S doktorem také probírám svá přání ohledně porodu (ať už je mám sepsány v porodním plánu či jen v hlavě).

 • Pokud bude mít porodník nějaké pochyby, nebo protože je to obvyklé, může vám nabídnout některé zásahy do průběhu porodu. Pro zrychlení otvírání děložního čípku může navrhnout aplikaci obdoby hormonu prostaglandinu pomocí čípku do pochvy, pro zrychlení děložních stahů může navrhnout aplikaci obdoby hormonu oxytocinu, pro celkové urychlení porodu může navrhnout umělé protržení plodových obalů miminka (tzv. prasknutí vody). Tyto zásahy mohou mít své lékařské opodstatnění, bohužel se často děje, že jsou prováděny pouze preventivně. Každý ze zásahů do porodu může mít i negativní důsledky. U tří výše uvedených to může například být, že se porod rozjede rychleji než tělo a miminko potřebují, takže stahy začnou být výrazně bolestivější a tělo může mít problém stíhat chemicky nastavené tempo. Proto si svůj vztah k těmto postupům rozmyslete již předem, abyste v průběhu porodu nemusela zapojovat racionální mozek víc než je nutné.

V tomto případě ani jeden z těchto návrhů doktora nepřijímáme, protože porod běží svým správným tempem.

3-2h do narození dítěte
Přesouvám se pomalu na porodní pokoj. Záleží na architektonickém řešení porodnice, zda má tzv. ‘hekárnu’ a pak až na individuální nebo společný porodní sál, nebo je žena celou dobu na porodním sále či pokoji. Cestou se zastavím ještě na pár místech, jako je sesterna, či sprcha. Sestra (nebo místní porodní asistentka) mí nabízí holení intimních partií a klystýr. Využívám možnosti oboje odmítnout (protože jsem oholená už z domova, a díky průjmu jsem již vyprázdnila). Bojím se, že by mě mohlo holení a klystýr stresovat a bylo by mi to nepříjemné.

Pamatujte si, že rodíte vy a tak pokud Vám cokoli není příjemné, nenechte se nutit a poproste svůj doprovod ať situaci vyřídí.  

2-1,5h do narození dítěte
Zabydluji se na porodním sále. Mám s sebou deku, nějaké aromaterapetické olejíčky, muziku do uší. Porodní asistentka mi přináší gymnastický míč. Příjem mě vytrhl z porodní bubliny a vyplavil adrenalin, tak se musím zhluboka nadechnout. Zkusím se posadit, kleknout či lehnout. Obejmu se s partnerem, zavěsím se za něj a pomalu tančíme na oblíbenou písničku. Dělám cokoli, co mě napadne, že mi pomůže vypnout racionální mozek a přivítat miminko na svět v pohodě. Z ničeho nic mi po nohách stéká asi hrnek teplé tekutiny - ‘praskla voda’.

1,5-0,5h do narození dítěte
Stahy se opět a dál rozbíhají v plné síle. Dovoluji si je prožít naplno, čím víc si je ‘vychutnávám’, tím lepší ‘otevírací efekt’ mají a tím rychleji se setkám se svým miminkem z očí do očí. Porodní asistentka nabízí natočení dalšího ‘monitoru’. Leh mi není příjemný, ale doktoři obvykle potřebují mít černé na bílém, že je miminko v pořádku a obraz toho jak vypadají vaše stahy. Zkouším různé úlevové metody, a porodní asistentka mi nabídne nějaká analgetika, která s poděkováním zatím odmítnu.

Myslete ale na to, že jakákoli medikace se dostává i k miminku a budou Vás pak doktoři víc sledovat. Tělo má nastavené že pokud mu to dovolíme tak vyplavuje k oxytocinu i endorfiny a ty pomáhají bolest zvládat. Léky mohou tuto rovnováhu rozhodit.

Na konci první doby porodní ucítím ohromný tlak na konečník, to je neklamný signál, že jdeme s miminkem do cílové rovinky.

0,5h do narození miminka
2. doba porodní záleží i na zvyklostech v porodnici a na dohodě s personálem. Porodní asistentka volá porodníka. Radí mi než dorazí doktor mělké dýchání (jako když se sfoukává svíčka). Nejsme domluveni jinak, tak mě žádá, abych se přesunula do polosedu na porodní lůžko. V příručkách se uvádí, že při jedné vypuzovací kontrakci má rodička třikrát silně zatlačit jen s opravdu rychlým a mělkým přídechem mezi tlačením. Podařilo se mi ale zůstat na své tělo a miminko až do této chvíle napojená, takže tlačím, tak jak mi tělo řekne. Pomůže mi, když mi porodní asistentka poví, že již vidí hlavičku. Najednou cítím touhu hlavičku svého miminka a mohu ji i sama pohladit.

V této fázi vám porodník může navrhnout tzv. nástřih hráze, zvlášť pokud jste prvorodička. Ve většině případů to jde i bez toho, a pokud se na porod nespěchá, pak se poševní vchod roztáhne dostatečně sám.

Tak a je tu poslední kontrakce. V ní pomáhám ramínkům miminka vyklouznout na svět.

Narození Vašeho miminka
A je to tu: první nádech našeho dítěte, ten posvátný okamžik kdy přijde na svět. Žádám personál, aby mi miminko pokud možno ještě s pupeční šňůrou (více viz. dotepání pupečníku) dal miminko na holou kůži na břicho. Pomáhá to miminku zmírnit šok ze změny prostředí a pomůže mu to se uvolnit po fyzické námaze, kterou v posledních hodinách vykonalo. Také se miminko rovnou setkává s mými bakteriemi a přijme je za své domácí, na rozdíl od těch nemocničních. Mě kontakt s miminkem pomůže s vyplavením další dávky oxytocinu a tím i s hladkým průběhem 3. doby porodní (porod placenty). V průběhu poslední půl hodiny se na scéně začal pohybovat neonatolog (opět záleží na tom, zda jsem si přála přítomnost doktora u porodu, či jsem si výslovně přála jen porodní asistentku). Doktor začne sledovat soubor příznaků toho, že miminko dobře prospívá tzv. apgar skóre.

0,5-2h po narození
Pomalu končí 3. doba porodní vyloučením placenty. Naše miminko projde ošetřením na vašem těle, nebo v blízkosti vás či partnera. Dáváme mu dostatečný čas kůže na kůži na mém břiše, a tak si samo najde bradavku a přisaje se. Více zdezde. Pokud došlo k nějakému drobnému poranění, zašije je lékař s lokálním umrtvením. Je obvyklé že zůstáváme celou tuto dobu ještě na porodním sále/pokoji pro případ náhlého krvácení. Vše je v pořádku, tak nás přesunou na lůžkové oddělení i s miminkem (pokud je možný rooming-in a pokud si to přejete).

2-6h po narození
Po příchodu na pokoj začíná trocha papírování a předávání instrukcí ohledně péče o miminko (opět záleží na vás, zda budete souhlasit, nebo ještě budete chtít čas jen na vás a miminko). Sestry nám nabízejí možnost, že pohlídají miminko na výhřevném lůžku než se vyspím, není to ale třeba, zvlášť v situaci, kdy s sebou mám doprovod, který bude se mnou i miminkem. Více ohledně možných důsledků separace miminka viz. například kniha Fascinující mysl novorozeného dítěte. V intervalu do 6 hodin po porodu sestry vyžadují, aby mi vždy někdo asistoval, pokud budu vstávat třeba na záchod, kvůli riziku omdlení (kvůli ztrátě krve v průběhu porodu). Na konci této doby mě sestra doprovodí do sprchy.

Bára:
Já si vůbec žádné zátky nevšimla. Pořád jsem ji hledala kolem termínu porodu a nic. Nakonec jsem porodila, aniž bych věděla jak zátka vypadá. Takže klidně můžete začít rodit, aniž byste zátku zaznamenala.

Míša:
Byla jsem přesvědčená, že chci rodit ve stoje, případně na všech čtyřech. Opírala jsem se o nemocniční lůžko a chvílemi tlačila. Překvapilo mě, když se mě moje zkušená porodní asistentka zeptala, zda si nechci na chvíli lehnout a zatlačit tak. Najednou jsem proti tomu nic neměla. Lehla jsem si, podržela kolena, zatlačila - a tlak dole o něco zesílil - ne však do bolesti - a hlavička už začala vykukovat ven. Povolila jsem, a hlavička zase zajela zpět. Tak jsme to ještě zopakovali dvakrát, přidali trochu porodního oleje a pak už byla hlavička definitivně venku. Zbytek těla šel jako másle. 

TIP:
V některých porodnicích vás personál důrazně požádá, abyste odložila nějaké vstávání na nejnutnější případy až 6 hodin po porodu. Fakt, že pod dohledem sestry 6h po porodu zvládnete bez závratí a motání hlavy osprchovat se, považují za signál, že mohou být v klidu a dát vám miminko na pokoj. Pokud ale chcete mít miminko u sebe celou dobu, pak na to máte právo a nemusíte čekat až na tento test.

TIP:
V průběhu porodu se často stane něco nečekaného. Vezměte si s sebou někoho blízkého a nejlépe někoho, kdo vám pomůže a vysvětlí, co se s vámi děje. Ženy zvládají porod lépe s dulou nebo porodní asistentkou, se kterou spolupracují již od těhotenství.

Víte, že ...?
Momentem přestřižení pupeční šňůry se ošetřujícím lékařem vašeho miminka stává neonatolog? A tedy je vhodné svá přání ohledně bondingu a vyšetření miminka bezprostředně po porodu  probrat již v této fázi porodu přímo s ním. Budete si pak moci užít první minuty života svého potomka bez zbytečných diskusí.

TIP:
Na vaše přání může být miminku Apgar skóre stanoveno na vašem těle. Nenechte si jej vzít. Jeho míry, váhu a další informace zjistíte až potom. Tento moment s tímto dítětem se už nikdy nebude opakovat. Dopřejte mu první setkání se světem ve vaší náruči a pokud by vás někdo chtěl rušit, požádejte svůj doprovod, ať vám zařídí klid pro tento důležitý čas.

TIP:
Pokud vám lékaři nabízí během vašeho porodu jakýkoliv zákrok (např. vyvolání, oxytocin, protržení vaku blan…) nechte si důkladně vysvětlit co navrhují a proč, a co se stane, pokud jejich nabídku nepřijmete. Pak si nechte čas na rozmyšlenou a situaci prokonzultujte nejlépe se svou PA nebo dulou. Nikdy se nerozhodujte pod tlakem. Lékaři se samozřejmě snaží pro vás udělat to nejlepší, někdy jsou ale příliš zaběhlí ve své rutině a nevnímají individuální potřeby jednotlivých žen.

Pro další tipy ohledně spokojeného šestinedělí přejděte do další sekce.

••• V PRŮBĚHU PORODU •••
Jak se vyvolává porod?