Jak se vyvolává porod?

Jak začíná a probíhá porod?
Jaký si vybrat předporodní kurz?

Dny běží jako o život, vy nervózně sledujete kalendář, “datum porodu” se jen mihne kolem a stále nic nenasvědčuje tomu, že by se miminko chystalo ven? Nedejte se znervóznit. Týden po termínu porodu začínají mnohé porodnice pomalu tlačit k tomu, aby vám byl vyvolán. Někde počkají ochotně i týdny dva. Nenechte se ovlivnit argumentem, že vyvolávaný porod je pro vás bonusem navíc, “ať to již máte za sebou”. Přirozený porod (to znamená porod, který se samovolně rozběhne sám bez zásahu lékařů) , pokud je možný, je vždy tou nejlepší variantou - pro vás, vaše tělo, a hlavně pro vaše dítko! Kdy tedy opravdu mluvíme o přenášení, při kterém je již vyvolání porodu vhodné? Dva týdny před i po jsou běžně brány jako “v termínu”. Více si přečtěte zde.

Impuls k začátku porodu vychází od dítěte - většinou se rozhodne jít na svět až když je opravdu připravené. Důvěřujte svému miminku a nenechte se lékaři natlačit do vyvolání, pokud nejsou skutečně odůvodněné obavy, že je něco v nepořádku.Pokud byste chtěla miminko popostrčit,  můžete zkusit u mnohých žen osvědčené babské rady. Ideálně, pokud zkusíte několik dní po sobě všechny.

  • Sex. Milostné hrátky skutečně mohou pomoci spuštění porodu. Nejde jen o vyplavené hormony u ženy, ale také fakt, že mužské sperma obsahuje prostalginy. Tahle skupina hormonů může podpořit kontrakce. Některým ženám stačí pouhá stimulace bradavek, která vede k vyplavení oxytocinu.
  • Červené víno. Dopřejte si denně dvě deci. Miminku to již neuškodí a vám to možná pomůže k přirozenému porodu.
  • Koupel. Vana napuštěná teplou vodou může spustit kontrakce. Obohaťte ji o éterický olej z levandule.
  • Masáž. Existují speciální masáže, které mohou miminku pomoci na svět. Účinnost samozřejmě není 100%, ale za vyzkoušení to určitě stojí. Minimálně se skvěle naladíte na budoucí porod a zrelaxujete. Tyto masáže obvykle provádějí duly či porodní asistentky. Doma si můžete zkusit lehkou masáž podbřišku. Smíchejte 5 lžic 5 lžic mandlového oleje a dvě kapky éterického oleje ze skořice a zázvoru. Přidat můžete po dvou kapkách z verbeny a hřebíčku.
  • Skořice a zázvor. Ačkoliv je skořice v počátku těhotenství pro své prokrvující účinky tabu, v jeho závěru je se zázvorem naopak vyzdvihována jako popoháněč k porodu.
  • Homeopatika. Pokud nejste jejich odpůrcem, najděte si zkušeného homeopata a zkuste i tuto cestu. Obvykle se používá Caulophyllum, Cimicifuga, Kalium carbonicum, Nux vomica, Pulsatilla a Sepia.
  • Uklidnění. Možná jste opravdu pořád ještě chtěla do porodu něco stihnout, nebo vás něco rozladilo. Nepodceňujte svou duševní pohodu a pokud cítíte, že to je vaše “brzda” dejte se do klidu. Klid si zajistíte i tak, že se nebudete ptát, co je špatně, ale přijmete fakt, že v termínu jste celé dva týdny před a dva týdny po datu, které je napsané ve vaší průkazce. Vaše tělo většinou opravdu dobře ví, co dělá, a vaše mysl mu to často může jen komplikovat. Možná se miminko potřebuje ještě “dopéct”.

Nic z toho nezabralo? Ještě nevěšte hlavu. Řadě žen se osvědčil ricinový koktejl. Tuhle přírodní “vyvolávačku” dokonce nabízí v České republice i některé porodnice. V ideálním případě koktejl kombinujte se speciální vyvolávací masáží - oboje tak bude mít pod kontrolou dula či porodní asistentka. Koktejl si můžete vyrobit i sama. Vyrábí se z 2 dcl meruňkového džusu, 2 lžic ricinového oleje a malého panáku tvrdého alkoholu. V kombinaci s masáží má účinnost u zhruba 70% žen!

Pokud je opravdu vážný důvod k vyvolání porodu, nebojte se. Čeští lékaři jsou světovou špičkou ve zvládání nestandardních situací. Vyvolávání obvykle začíná zátěžovým neboli oxytocinovým testem. Umělý hormon dostanete do žíly a strávíte chvíli na monitoru, kde sledují děťátko. Někdy stačí k vyvolání porodu jen toto. Když to nezabere, přijdou na řadu prostaglandinové tablety či gel. Zavedou se do pochvy. Zůstanete minimálně půl hodiny ležet, aby se látka rozpustila. Poté obvykle začne bolet břicho jako při menstruaci a brzy se objeví kontrakce. Ty bývají silnější, než při přirozeném porodu, ale obvykle netrvají tak dlouho - u někoho třeba tři hodiny, najde se ale i řada žen, které trápí celý den. Některým ženám se kontrakce dostaví až později, a namísto nich nastoupí táhlá nevolnost, asi jako když sníte něco zkaženého.

Jak vypadá porod si můžete přečíst zde.

Anna:
Rodila jsem ve 42. tt. Věděla jsem, že to, kdy přijde na svět, chci nechat na dceři, takže jsem pokorně čekala, kdy to přijde. Cítila jsem se dobře, a po dohodě se svou PA jsem nechodila na poradny a monitory do porodnice, protože jsem chtěla poslední dny těhotenství prožít v klidu a ne se stresovat častými kontrolami. Dcera se narodila přesně v ten správný okamžik a úplně zdravá.

Bára:
Jak se překulilo datum porodu, začala jsem být nedočkavá. Ztrácela jsem trpělivost a důvěru a nemyslela na nic jiného než, kdy už to bude. Tomu pomáhaly i všetečné zprávy na mobil “UŽ?”. Nakonec se mě manžel rozhodl rozptýlit a nachystal mi skvělý program jen pro nás dva. Těšila jsem se a myšlenku na porod odsunula. Co asi myslíte, že se stalo? Program pro nás dva se už nekonal. Toho dne jsme najednou byli tři. Stačilo jen zahnat myšlenky na porod...

Jak začíná a probíhá porod?
Jaký si vybrat předporodní kurz?