Jak se dát do klidu?

Jak se připravit k porodu, když už se blíží?
Koho mohu mít u svého porodu a proč?

V těhotenství se můžete věnovat celé škále činností, ať už jste se jim věnovala před otěhotněním, nebo jsou pro vás nové. Každý jsme jiný, a máme jiné způsoby, jak najít vnitřní klid, ale zde je pár tipů, co pro sebe před příchodem miminka můžete ještě udělat:

  •  Hýbejte se

 Naladit a napojit se na miminko a vlastní prožívání vám může pomoci například těhotenská jóga. Je to druh cvičení zaměřený speciálně na maminky v očekávání a naučí vás správnému držení těla, dýchání, ale také vaše tělo posílí a protáhne. To je skvělé zejména v druhé polovině těhotenství.

  •  Relaxujte

Pokud čekáte první miminko, užívejte si co nejvíc volných chvil. Čtěte knihy, choďte do lesa, jděte s partnerem do kina, cokoliv máte ráda. S malým miminkem budete mít čas naplněný úplně jinými radostmi.

  • Piště si deníček

 Založte svému miminku deníček již v těhotenství - můžete do něj vkládat fotografie z ultrazvuku (ale na zbytečné ultrazvuky pozor - přečtěte si o nich zde) a psát, co v souvislosti s těhotenstvím prožíváte - kdy jste cítila první kopnutí, na co máte chuť, nebo jak vybíráte jména. K deníčku se pak můžete s odstupem času vracet a jednoho dne ho předat svému dítěti jako památku.

  •  Sdílejte s partnerem

 Muži se se svými dětmi setkávají až po porodu - ženy tráví se svými dětmi 24 hodin denně od jejich početí. To ale neznamená, že by muži neměli být v průběhu těhotenství zapojeni do příprav na rodičovství. Říkejte svému muži, jak se cítíte, co jste právě dnes zjistila o těhotenství a porodu, z čeho máte strach a co vás naopak potěšilo.

  • Setkávejte se

Setkávání se ženami, které mají děti, či jsou těhotné, a možnost probírat s nimi vše, co vás aktuálně zajímá, baví, nebo trápí, je skvělá možnost, jak se dozvědět zkušenosti a vědomosti jiných žen a sdílet svoje. Najděte si mateřské centrum, a vyražte hledat spřízněné duše 🙂

  • Řekněte ne všem a všemu, co se vám nelíbí

Dovolte si být sobecká. V případě, že vám někdo dává hloupé otázky, komentuje vaše přibírání na váze, zatěžuje vás vlastními obavami, hrůzostrašnými historkami z porodu a strachy o vás, zjednejte si pořádek. Kdokoliv a cokoliv narušuje vaši harmonii si zaslouží nebýt v tuto dobu tolerován.

Bára:
Mě bavilo kolíbat se a cvičit na nafukovacím míči. Různé ozkoušené cviky a úlevové polohy jsem si na něm zopakovala také při samotném porodu.

Míša:
O józe jsem něco načetla, ale její praktikování šlo celé roky mimo mě. Až do chvíle, kdy jsem si ve třetím měsíci uvědomila, že fatálně neumím pracovat s dechem. Vyděsila jsem se - jak mám udýchat něco jako porod? Začala jsem navštěvovat gravid jógu, tu pak vyměnila za hatha jógu a protože jsem se cítila stále lépe, tak dokonce i power jógu, ale to bych už plošně nedoporučovala. Myslím, že se to k porodu velmi hodilo a byla to jedna z věcí, díky kterým byl tak fajn.

TIP: 
Janet Balaskasová: Jóga v těhotenství a příprava na porod
Brita Forsstromová / Mel Hampsonová: Alexandrova technika v těhotenství a při porodu

TIP:
Nejlepší relaxační čtení jsou krásné porodní příběhy. Najdete je třeba v knize Porodní příběhy - Rodíme se jednou.

TIP:
V Praze je skvělým místem pro setkávání těhotných žen A centrum.

Šimona:
Protože jsem v těhotenství pracovala na projektu, který mne zajímal a práce mne bavila, rozhodla jsem se nastoupit na mateřskou dovolenou až 6 týdnů před termínem porodu. Poslední dva týdny v práci byly peklo a pokud bych mohla vrátit čas, jednoznačně bych podruhé šla na MD již osm týdnu před TP. Všem radím rozmyslet si to dobře a nezávisle na tom, co chce šéf :).

Anna:
Díky tomu, že jsem OSVČ, jsem si mohla dovolit výrazně zvolnit pracovní tempo už od počátku těhotenství. Díky tomu jsem měla čas a prostor k návštěvě všech kurzů, které mě zajímaly, naladit se na miminko a připravit se na krásný porod. Bylo to jednoznačně jedno z nejhezčích období v mém životě.

Lucie:
Vždycky jsem si představovala, jak si s miminkem v mém lůně budu povídat apod. Nakonec mě ale překvapilo, jak se mi to vlastně nedařilo, krom napojení pár dnů před porodem, kdy jsem cítila potřebu malé popovídat o tom, jak si představuji, že proběhne porod. Je mi jasné, že ani s druhým těhotenstvím nebudu mít příliš mnoho času na meditace apod. kvůli péči o dcerku, rodinu a domácnost. Jsem ale rozhodnutá věnovat pravidelný čas sobě a novému miminku, tak abychom se na sebe mohli instinktivně napojit … například při tanci či józe :-).

Jak se připravit k porodu, když už se blíží?
Koho mohu mít u svého porodu a proč?