Do naší rodiny přibylo miminko, změní se můj vztah s partnerem?

••• PRVNÍ TÝDNY S MIMINKEM •••
5 tipů pro usnadnění šestinedělí

S narozením miminka se ve vašem životě ledacos změní, i váš vztah s partnerem. Tyto změny jsou přirozené a normální, už nejste jen partneři a milenci, ale také rodiče jednoho malého bezbranného uzlíčku štěstí.

Vlivem mateřských hormonů se vaše pozornost na určitou dobu plně přenese na vaše miminko - tak to příroda zařídila, aby novorozeným dětem zajistila největší šanci na přežití.

Váš partner by měl s vámi prožívat celé těhotenství a přípravu na příchod miminka a měl by být předem srozuměn s tím, že po porodu nastane období, kdy budete potřebovat jeho plnou podporu, pomoc a pochopení. Žena je v šestinedělí silně pod vlivem hormonů, takže můžete být plačtivá, protivná, cítit se nešťastně nebo ztraceně - to vše s partnerem proberte, aby nebyl překvapený. Na některých předporodních kurzech se věnují i poporodnímu období, proto je fajn takový vyhledat a spolu s partnerem absolvovat.

Ještě před porodem si s partnerem ujasněte, zda máte stejný názor na to, jak bude vaše šestinedělí probíhat - zda si bude moci vzít dovolenou, aby vám v prvních dnech pomohl, nebo zda vám přijede pomoct někdo z rodiny, jak moc se bude manžel zapojovat do péče o miminko, kdo bude uklízet a vařit…

Otec nemá s miminkem od počátku tak úzkou vztahovou vazbu jako matka, která už s miminkem strávila devět měsíců těhotenství. Vazba otce na dítě může být přímo úměrná času, který spolu stráví. Nebojte se partnera od začátku zapojit, ale nechte ho, aby si našel vlastní způsob přístupu k miminku - je jasné, že ženy a muži se chovají k dětem odlišně, to ale není na škodu. Tatínek může miminko koupat, může ho nechat spinkat na své nahé hrudi, chodit s ním na procházky, zdatní otcové i přebalují a nosí miminka v šátku.

První týdny budou možná trochu hektické, ale uvidíte, že brzy si vše sedne, a vy si budete užívat své nové role a pyšně sledovat pokroky svého miminka.

TIP:
Muži také mohou jít na vlastní předporodní kurz, který pořádá Liga otevřených mužů a nebo si mohou přečíst skvělou knihu od Penny Simkin Partner u porodu.

TIP:
Zkušená německá porodní asistentka Ingeborg Stadelmann ve své skvělé knize Zdravé těhotenství, přirozený porod nabádá novopečené maminky, aby si nebály říci o pomoc: Nevěřila byste, kolik lidí by vám přijelo uvařit oběd či uklidilo, kdyby vědělo, že vám to pomůže. A vy tuto pomoc pak můžete oplatit zase někomu jinému.

Ivoš:
Od narození dcery už nezastává moje žena jen roli partnerky, ale stala se skutečnou ochránkyní našeho domácího krbu. Ačkoliv období po narození dcery bylo náročnější a plné změn, brzo jsme se s novými rolemi sžili a náš současný rodinný život vnímám jako nesmírně naplňující.

Petr:
Ještě v období těhotenství jsme si s Karinou párkrát opatrně povzdechli, že máme tak skvělý vztah, že by bylo škoda, kdyby se “něco” změnilo. Po narození dcery jsme se ale naopak shodli, že nyní nám předchozí život připadá takový necelistvý. Teď jsme rodina. Teď je to ještě větší legrace.

••• PRVNÍ TÝDNY S MIMINKEM •••
5 tipů pro usnadnění šestinedělí