Co mě čeká u gynekologa v druhém trimestru? 14-27tt

Kdy se dozvím, jestli to bude kluk nebo holka?
Co znamenají všechny ty zkratky v těhotenské průkazce?

V druhém trimestru průběžně navazují poradny u lékaře nebo soukromé porodní asistentky každých cca 4-5 týdnů.

Na 16tt spadá tzv. Tripple test, od kterého se ale v poslední době upouští pro jeho nízkou spolehlivost a falešně pozitivní výsledky. Pokud výsledky tohoto testu vyjdou rizikově, je možné podstoupit další vyšetření. Jedná se však o vyšetření do vysoké míry invazivní (amniocentéza, vyšetření chloriových klků), proto je potřeba jejich podstoupení konzultovat, nejlépe s porodní asistentkou či dulou a případné rozhodnutí pak učinit s vědomím všech informací a možných důsledků.

Ve dvacátém týdnu se provádí tzv. velký ultrazvuk, v rámci kterého lékař vyšetří funkčnost vnitřních orgánů miminka a jeho celkovou prosperitu.

Jedná se o podrobný ultrazvuk, který kontroluje mozek a jeho struktury, profil hlavičky, obličej, očnice, nosní kůstku, detail horního rtu (pro vyloučení rozštěpu), srdce (kontrola komor, cév), páteř, horní i dolní končetiny, plíce, bránice, žaludek, játra, ledviny, střeva, uložení močového měchýře v pánvi. U ledvin a srdce se hodnotí i jejich správná funkce. Cílem je vyloučit abnormality a vrozené orgánové vady plodu. Lékař dále hodnotí uložení placenty, stav a množství plodové vody, cévy v pupečníku.

Někteří lékaři tento UTZ provádějí sami, jiní odesílají maminky na specializovaná pracoviště. Jedná se o poměrně důležité vyšetření, jehož výsledky jsou důležité i pro soukromé PA a jejich práci. Pokud chcete znát pohlaví miminka, na tomto ultrazvuku je možné ho zjistit - tedy když to Vaše miminko uzná za vhodné a správně se nastaví.

Anna:
Protože jsem od začátku věděla, že ke svému těhotenství chci přistupovat spíše intuitivně než vědecky, po poradě se svým gynekologem jsme výrazně omezili jak četnost mých návštěv u něj, tak i množství vyšetření. Za celé těhotenství jsem neabsolvovala ani jedno vaginální vyšetření a byla jsem jen na dvou UZ. Mnohem radši jsem chodila do poradny ke své PA - její empatický přístup mi vyhovoval mnohem víc.

Šimona:
V průběhu druhého těhotenství jsem se po konzultaci s PA rozhodla nepodstupovat genetické screeningy. Pokud by totiž některý z nich nevyšel tak “akorát”, na umělé ukončení těhotenství bych stejně nešla a nechala vše na “přírodě”. Za nosný bereme tedy ultrazvuk ve 20. týdnu. Pokud ten odhalí nějaké problémy, budeme s nimi dále nakládat. Nestresuji se obíháním doktorů a specializovaných pracovišť.

Kdy se dozvím, jestli to bude kluk nebo holka?
Co znamenají všechny ty zkratky v těhotenské průkazce?