Bolí porod hodně?

Kolik dní před termínem a po termínu můžu začít rodit?
Jak zvládat bolest u porodu?

Bolest je téma, které se s porodem spojuje jako strašák velmi často. Příroda je ale moudrá a dala každé ženě do vínku nástroje, jak s bolestí pracovat. Porod se tady naopak může stát ohromnou příležitostí pro váš osobní růst a sebepoznání.

Podněty pro bolest sice vznikají ve fyzickém těle, jejich vnímání je ovšem do velké míry psychickou záležitostí. Velkou roli hraje i to, jak na bolestivé podněty reagujeme - zda s nimi bojujeme a dostáváme se do křeče, nebo zda pochopíme, proč bolest vzniká a využijeme tu energii efektivně.

V němčině, francouzštině či angličtině, jsou porodní bolesti pojmenovány spíš jako porodní práce. Ostatně i v češtině máme přesnější termín ‘porodní stahy’. Jistě, že se jedná o mocné stahy dělohy, které za určitých okolností jsou bolestivé, to ale není jejich podstata. Skrze bolest komunikuje děloha s naším mozkem, který tak má porodní mechanismus pod kontrolou a vylučuje právě ty hormony, které jsou aktuálně třeba a ve správném množství. Mocné stahy dělohy pomáhají porodním cestám se roztáhnout a také miminku se porodními cestami pohybovat a rotovat v nich tak, aby mohlo vykouknout na svět. Pokud bychom je vnímali jako křeče, pak je samozřejmé, že očekáváme, že bolí. Pokud si ale představujeme, jak nás každá kontrakce krásně otevírá, my se poddáváme tomu, co naše tělo umí a každá kontrakce přibližuje ten moment, kdy budeme moci naše miminko obejmout v náručí, zvládají se stahy mnohem lépe. Z počátku porodu je možné vědomě bolest prožívat jako nevšední sexuální zkušenost (podívejte se na dokument Orgasmický porod). Můžete tak velkou část porodu prožít velmi příjemně, aniž byste se vyčerpávala bojem s bolestí. Bolest u porodu je váš přítel.

Důležité tedy je dopředu pracovat se svými strachy, aby se nám u porodu podařilo vyhnout se hrůze, adrenalinu a s tím spojeným křečím v těle. Nemusíte být žádný ‘sluníčkář’, aby vám mohly fungovat prostředky jako hluboké dýchání, vizualizace pěkných rozvíjejících se květin, vůně posilující důvěru ve svou ženskou sílu a mnoho dalších, jak o nich píšeme v článku o úlevových prostředcích u porodu.

TIP:
Pokud vás toto téma zajímá, můžete si například přečíst knížku Aby porod nebolel od Lucie Groverové.

Míša:
Že musí každý porod bolet? Nemusí. Můj nebolel. Proběhl v porodnici, rychle, ve skvělé atmosféře během konverzace, na přípravně, na porodní sál jsem již nedošla. Bez medikace, bez dechových cvičení. Jak to? Nevím. Možná za to mohla sugesce. Je pravda, že jsem pro přípravu na porod udělala úplně všechno. Svůj lví podíl na tom má určitě i má porodní asistentka. Když mi řekli, že už vidí hlavičku, nevěřila jsem. A za chvíli bylo dítě bez jediného škrábance venku. Ano, ve finiši to byl tlak - ale zase ne bolest. Je to zvláštní pocit. Skok padákem, bungee, paragliding… to všechno byly do jisté míry mnohem intenzivnější zážitky.

Karina:
Ano, na počátku jsem z porodu měla strach. Člověk si představuje ledasco když popustí uzdu fantazie. Aby mě strach nesvazoval, prošla jsem si důkladnou předporodní přípravou (přednášky, semináře, dokumenty, předporodní kurz, hovory s ženami aj.), abych co nejlépe pochopila, co mě čeká a nebyla jsem zbytečně zaskočená z drobností. Velmi mě to uklidnilo. Začala jsem porodní mechanismus chápat ve své přirozenosti a přestala jsem z něho mít strach. Svou ženskou sílu jsem objevila při čtení například knihy Zdravé těhotenství, přirozený porod - Ingeborg Stadelmann. A pak jsem si vybrala porodní asistentku, která se mohla u mého porodu věnovat jen mě. Protože jsem jí naprosto důvěřovala, můj porod proběhl v krásné atmosféře, ve které jsem se nemusela starat o nic než jen soustředit se na sebe a své miminko.

Anna:
Bolesti spojené s porodem jsem se dopředu vůbec nebála, vlastně jsem počítala spíš s tím, že to nijak moc bolet nebude. Můj porod nebyl nakonec až tak snadný, jak jsem si vizualizovala, a bolest jsem po určitou dobu cítila velmi intenzivně. Díky domácímu prostředí, klidu mé PA a opoře mého muže mě ale bolest nevykolejila a dala se zvládnout. Rozhodně to nebylo nic hrozného - určitě bych radši porodila, než si nechala vrtat zub bez umrtvení 🙂 Příroda navíc ví co dělá, takže když jsem asi měsíc po porodu sepisovala porodní příběh, ptala jsem se muže: “A to jsem teda říkala, že to bolí jo?”, a jeho kladná odpověď mě upřímně překvapila.

Kolik dní před termínem a po termínu můžu začít rodit?
Jak zvládat bolest u porodu?